​ក្រោយ​រង់ចាំជិត​​២០​ឆ្នាំ ពលរដ្ឋ​រាប់ពាន់​គ្រួសារ​នៅ​បាត់ដំបង ​អាច​បើក​រ៉ូ​ប៊ី​ណេ​ទឹកស្អាត​ប្រើ​បាន​
អស់​រយៈពេល​ជិត​ពីរ​ទសវត្សរ៍​ អ្នកស្រី សៀក អ៊ី​ម បានទទួល​បន្ទុក​ចំណាយ​លើទឹក​ប្រើប្រាស់ ក្នុង​លក្ខណៈ​ដែល​គ្រួសារ​ជាច្រើន​នៅ​តំបន់​ជាយក្រុង​មិនសូវ​បាន​គិតដល់​ទៀតឡើយ​។​
រស់នៅ​ភូមិ​ច្រាប​ក្រសាំង ឃុំ​វត្ត​គរ ស្រុក​បាត់ដំបង អ្នកស្រី និង​អ្នកភូមិ​ដទៃទៀត ពឹងផ្អែក​លើទឹក​ដឹក​តាម​ឡាន ដោយ​បង់ប្រាក់ ១​ម៉ឺន​រៀល​ក្នុង​មួយ​ឡាន​។
ក្នុង​មួយខែ គ្រួសារ​របស់​អ្នកស្រី​ប្រើ​ប្រហែល ៤​ឡាន សម្រាប់​ដាំបាយ ងូតទឹក បោក​ខោអាវ និង​ប្រើប្រាស់​ប្រចាំថ្ងៃ សរុប​ចំណាយ​ប្រមាណ ៤​ម៉ឺន​រៀល មិនទាន់​រាប់បញ្ចូល​ទឹកបរិសុទ្ធ​សម្រាប់​ផឹក​ផងដែរ​។​
ឥឡូវនេះ បន្ទាប់ពី​រស់នៅ​គ្មាន​បណ្ដាញ​ទឹកស្អាត​អស់​ជិត​២០​ឆ្នាំ ទឹកស្អាត​បាន​ហូរ​ចូល​ផ្ទះ​តាម​រ៉ូ​ប៊ី​ណេ​ជា​លើកដំបូង​។​
អ្នកស្រី​វ័យ ៤៨​ឆ្នាំ បាន​និយាយ​ទាំង​សំណើច នៅពេល​លោកស្រី យ៉ា​ស​មីន ស៊ី​ឌី​គី នាយិកា​ធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី (ADB) ប្រចាំ​កម្ពុជា ចុះទៅ​ទស្សនកិច្ច​ថា​៖ «​ខ្ញុំ​មាន​អារម្មណ៍​សប្បាយចិត្ត​ណាស់ ពេល​បាន​ទឹកស្អាត​តម្លៃថោក​ប្រើ​»​។​
សម្រាប់​គ្រួសារ​ដូច​អ្នកស្រី ការផ្លាស់ប្តូរ​នេះ មិន​ត្រឹម​ផ្ដល់​​ការងាយស្រួល​ប៉ុណ្ណោះ​ទេ ប៉ុន្តែ​ជាការ​បន្ធូរបន្ថយ​បន្ទុក​សេដ្ឋកិច្ច និង​ការពារ​សុខភាព​សាធារណៈ​ផងដែរ​។​
អ្នកស្រី ធូ​ក ម៉ា​ឡា អាយុ ៣៣​ឆ្នាំ ម្តាយកូន​ពីរ​នាក់ ដែល​រស់នៅ​ភូមិ​ដូចគ្នា បានឱ្យដឹងថា គ្រួសារ​របស់​អ្នកស្រី​បាន​ប្រើ​ទឹក​ពី​បណ្ដាញ​ថ្មី​នេះ​បាន​​ពីរ​បី​ថ្ងៃ​ហើយ​។
អ្នកស្រី​ថា​៖ «​វា​ថ្លា​ស្អាត​ណាស់ ខុសពី​ទឹក​ឡាន​ដែល​កក​ក្រហម ប្រើ​មិនសូវ​ងាយស្រួល ហើយ​ថ្លៃ​ជាង​។ យើង​នៅតែ​ទិញ​ទឹកបរិសុទ្ធធុង​ចំណុះ​ ២០​លីត្រ សម្រាប់ទទួលទាន​ ប៉ុន្តែ​ជីវភាព​ប្រចាំថ្ងៃ​កាន់តែ​ងាយស្រួល​ជាង​មុន​»​។​
ភូមិ​របស់​ពួកគេ គឺជា​ផ្នែក​មួយ​នៃ​តំបន់​ទទួល​អត្ថប្រយោជន៍​​ពី​រោងចក្រ​ប្រព្រឹត្ត​កម្ម​ទឹកស្អាត​កំពង់​សីមា ដែល​ស្ថិតក្រោម​គម្រោង​ផ្គត់ផ្គង់​ទឹកស្អាត និង​អនាម័យ​តាម​ខេត្ត (PWSSP) គម្រោង​វិនិយោគ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ធំ​មួយ មាន​ថវិកា​សរុប ១០៤,០៨​លាន​ដុល្លារ​។​
គម្រោង​នេះ​ត្រូវបាន​អនុម័ត​នៅ​ថ្ងៃទី​៧ ខែធ្នូ ឆ្នាំ​២០១៧ ដោយមាន​ឥណទាន​ពី ADB ចំនួន ៥០​លាន​ដុល្លារ ហិរញ្ញប្បទាន​រួម​ពី​ទីភ្នាក់ងារ​បារាំង​សម្រាប់​ការអភិវឌ្ឍន៍ (AFD) ចំនួន ៤៣,៥៤​លាន​ដុល្លារ និង​ថវិកាបដិភាគ​របស់​រា​ជ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ១០,៥៤​លាន​ដុល្លារ​។
គម្រោង​នេះ​អនុវត្ត​ដោយ​ក្រសួង​ឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និង​នវានុវត្តន៍ សហការ​ជាមួយ​ក្រសួង​សាធារណការ និង​ដឹកជញ្ជូន ហើយ​គ្រោង​បិទ​គម្រោង​សម្រាប់ ADB នៅ​ថ្ងៃទី​៣១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ​២០២៥ និង​សម្រាប់ AFD នៅ​ថ្ងៃទី​៣០ ខែមិថុនា ឆ្នាំ​២០២៦​។
រោងចក្រ​ប្រព្រឹត្ត​កម្ម​ទឹកស្អាត​កំពង់​សីមា នៅ​ខេត្តបាត់ដំបង គឺជា​ផ្នែក​មួយ​នៃ​ការពង្រឹង​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ទឹកស្អាត និង​អនាម័យ​ប្រកបដោយ​ចីរភាព សម្រាប់​ខេត្តបាត់ដំបង សៀមរាប និង​កំពង់ចាម​។​
សម្រាប់​ផ្នែក​ខេត្តបាត់ដំបង គម្រោង​តម្លៃ​ប្រមាណ ៣១,៧​លាន​ដុល្លារ ត្រូវបាន​ចុះហត្ថលេខា នៅ​ថ្ងៃទី​១៨ ខែកក្កដា ឆ្នាំ​២០២២ បើក​ការដ្ឋាន​ថ្ងៃទី​១១ ខែតុលា ឆ្នាំ​២០២២ និង​បញ្ចប់​សាងសង់​ថ្ងៃទី​៣០ ខែធ្នូ ឆ្នាំ​២០២៥​។
គម្រោង​រួមមាន ស្ថានីយ​បូមទឹក​សមត្ថភាព ៥៥,០០០ ម៉ែត្រគូប​ក្នុង​មួយថ្ងៃ រោងចក្រ​ប្រព្រឹត្ត​កម្ម​ទឹកស្អាត​សមត្ថភាព ៥ម៉ឺន​ម៉ែត្រគូប​ក្នុង​មួយថ្ងៃ និង​បណ្ដាញ​បំពង់​បញ្ជូន និង​ចែកចាយ​ទឹក​សរុប​ជាង ៩៥​គីឡូម៉ែត្រ​។​
ក្រោយ​បញ្ចប់​គម្រោង សមត្ថភាព​ផលិត​ទឹកស្អាត​របស់​រដ្ឋាករទឹក​បាត់ដំបង បាន​កើន​ពី ៣៣,៥២០ ម៉ែត្រគូប​ក្នុង​មួយថ្ងៃ ក្នុង​ឆ្នាំ​២០២៥ ទៅដល់ ៨៣,៥២០ ម៉ែត្រគូប​ក្នុង​មួយថ្ងៃ​។
អត្រា​គ្របដណ្តប់​ក្នុង​តំបន់​សេវាកម្ម​ត្រូវបាន​រំពឹងថា នឹង​កើន​ពី ៨៨​ភាគរយ ទៅ ៩៤​ភាគរយ ខណៈ​អត្រា​ប្រជាជន​ទទួលបាន​ទឹកស្អាត​កើន​ពី ៨៣​ភាគរយ ទៅ ៨៩​ភាគរយ​។​
គ្រួសារ​ថ្មី​ប្រមាណ ៧,០០០ គ្រួសារ នឹង​ទទួលបាន​ទឹកស្អាត​បន្ថែម ធ្វើឱ្យ​ចំនួន​ប្រជាជន​ទទួល​សេវាកម្ម​កើន​លើស ២១៩,៨១០ នាក់​។
លោក ហ៊ុល បុ​ណ្ណា​រិ​ទ្ធ អនុរដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួង​ឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និង​នវានុវត្តន៍ បាន​ថ្លែងថា បណ្ដាញទឹក​ស្អាត​ដែល​បាន​ពង្រីក នឹង​ជួយ​ពង្រឹង​សេដ្ឋកិច្ច​គ្រួសារ សហគមន៍ និង​គាំទ្រ​ការអភិវឌ្ឍ​សកម្មភាព​ឧស្សាហកម្ម​ដែលមាន​សក្ដានុពល​នៅ​ខេត្តបាត់ដំបង ជាពិសេស​វិស័យ​កសិឧស្សាហកម្ម​។​
លោក​បាន​ឱ្យដឹង​ថា បើ​យោងតាម​ការ​ព្យាករ សមត្ថភាព​ផ្គត់ផ្គង់​ទឹកស្អាត​ថ្មី អាចឆ្លើយតប​តម្រូវកា​រ​ប្រជាពលរដ្ឋ​គោលដៅ​រហូតដល់​ឆ្នាំ​២០៤០​។
លោកបានបញ្ជាក់ថា​៖ «​ទោះជា​យ៉ាងណា យើង​នឹង​តាមដាន​យ៉ាង​ជិតស្និទ្ធ នៅពេល​ផលិត​ពេញ​សមត្ថភាព ព្រោះ​ការកែលម្អ​ការផ្គត់ផ្គង់​ទឹកស្អាត អាច​ជំរុញ​កំណើន​តម្រូវការ​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស រួមទាំង​សកម្មភាព​ឧស្សាហកម្ម​ដែល​កំពុង​ពង្រីក​។ យើង​នឹង​វាយតម្លៃ​ឡើងវិញ​ក្នុង​រយៈពេល​៦​ខែ ឬមួយ​ឆ្នាំ​»​។​
លោក​បន្ថែមថា ប្រសិនបើ​តម្រូវការ​កើនឡើង​បន្ត ទីតាំង​ផលិត​អាច​ពង្រីក​សមត្ថភាព​បន្ថែម​ពី ២ម៉ឺន​ ទៅ ៣​ម៉ឺន​ម៉ែត្រគូប​ក្នុង​មួយថ្ងៃ​។​
លោកស្រី ស៊ី​ឌី​គី បាន​លើកឡើងថា គម្រោង​នេះ មិន​ត្រឹមតែ​ពង្រីក​ការតភ្ជាប់​បណ្ដាញទឹក​ស្អាត​ប៉ុណ្ណោះ​ទេ ប៉ុន្តែ​ថែមទាំង​ធ្វើឱ្យ​ប្រសើរឡើង​នូវ​ភាពជឿជាក់​នៃ​ការផ្គត់ផ្គង់​សម្រាប់​អតិថិជន​ដែលមាន​ស្រាប់​។
បច្ចុប្បន្ន មាន​ប្រហែល ៤ម៉ឺន​គ្រួសារ បាន​ភ្ជាប់​បណ្ដាញ​រួចហើយ ហើយ​គម្រោង​នេះ​មាន​គោលដៅ​ពង្រឹង​សម្ពាធ​ទឹក និង​ធានា​ការផ្គត់ផ្គង់ ២៤​ម៉ោង​ក្នុង​មួយថ្ងៃ​។​
ក្រៅពី​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ទឹកស្អាត គម្រោង​នេះ​ក៏​គាំទ្រ​ការគ្រប់គ្រង​ទឹក​កខ្វក់ រួមមាន​រោងចក្រ​ប្រព្រឹត្ត​កម្ម​ទឹក​កខ្វក់​សមត្ថភាព ១២,០០០ ម៉ែត្រគូប​ក្នុង​មួយថ្ងៃ នៅ​បាត់ដំបង និង​បណ្ដាញ​លូ​ធំថ្មី​នៅ​សៀមរាប ដើម្បី​កាត់បន្ថយ​ការបំពុល​ទន្លេ​សង្កែ និង​ពង្រឹង​ភាព​ធន់​នឹង​ការប្រែប្រួល​អាកាសធាតុ​។​
សម្រាប់​អ្នកស្រី សៀក អ៊ី​ម ការបើក​រ៉ូ​ប៊ី​ណេ​ទឹក​ប្រើប្រាស់​ពេលនេះ មិនចាំបាច់​បារម្ភ​អំពី​កាលវិភាគ​ឡាន​ដឹក​ទឹក ឬ​គណនា​ចំនួន​ឡាន​ក្នុង​មួយខែ​ទៀតឡើយ​។​
បន្ទាប់ពី​រង់ចាំ​អស់​២០​ឆ្នាំ ទឹកស្អាត​ហូរ​ចេញពី​រ៉ូ​ប៊ី​ណេ​ដោយ​ចុច​តែ​ប៊ូ​តុង​តូច​មួយ ប៉ុន្តែ​វា​សញ្ញា​បង្ហាញ​ពី​ការផ្លាស់ប្តូរ​ធំ​មួយ​សម្រាប់​គ្រួសារ​រាប់ពាន់​នៅ​ទូទាំង​ខេត្តបាត់ដំបង​៕